İnsan Kaynakları Uygulamalarının Çalışanların Yenilikçilik Davranışına Etkisi
9 Mayıs 2019

Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Uygulamaları Seminer Dizisi’nin dördüncüsü, Dr. Bilge Terken ATAOĞLU’nun “İnsan Kaynakları Uygulamalarının Çalışanların Yenilikçilik Davranışına Etkisi” semineri ile gerçekleşti.

İnsan kaynakları ve organizasyonel gelişim alanlarında, akademik bilgi ile desteklenen 15 yıllık deneyimi ile, insan kaynakları yönetimi, organizasyonel gelişim ve tasarım, değişim yönetimi, liderlik stratejisi ve gelişimi alanlarında uzman olan Ataoğlu, “yenilikçilik” kavramına odaklandığı konuşmasında, öğrencilerimizin de katılımlarıyla, “Yenilikçilik nedir? Nasıl yenilikçi olunur? Yenilikçi olma davranışını etkileyen faktörler nelerdir?” sorularını cevapladı. 

Son yıllarda endüstriyel organizasyonların önceliklerinden biri olarak dikkat çeken “Yenilikçilik” niteliğine dair yapmış olduğu araştırmasına temel olan Örgütsel Destek Teorisi ve Sosyal Mübadele-Takas Kuramına değinen Ataoğlu yenilikçilik dört bileşeninden bahsederek, bir organizasyondaki herkesin yenilikçi olma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Yenilikçilik kavramının bir yapıtaşı olarak “Psikolojik Güvenlik” kavramına da yer verilen seminer,  yenilikçiliğe katkı sağlamaya yönelik tavsiyeler, video gösterimi ve katılımcı sorularıyla devam eden seminer, Dr. Öğr. Üyesi Nevin KILIÇ’ın hediye takdimi ile sonlandı.